KONST / Litografier / Färglitografi 7436461
*
nr 743 6461
Peter Dahl
(1934-2019), Sverige
Färglitografi , Peter Dahl (f. 1934), Provtryck, bladets mått: 87x60
Peter Dahl, svensk målare född 1934, död 2019.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 17:25:20
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/1 17:17:22
1
Vinnande bud
26/2 23:40:35
2
1.200 kr
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad peter dahl provtryck svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6065 Litografier
2 st, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerade e..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:48
*
Peter Dahl
Peter Dahl, svensk målare född 1934, död 2019.
Läs mer om Grafik
nr 743 6461
Peter Dahl
(1934-2019), Sverige
Färglitografi , Peter Dahl (f. 1934), Provtryck, bladets mått: 87x60
Peter Dahl, svensk målare född 1934, död 2019.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.500 kr |
Såld: | 1.300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/1 17:17:22 | 1 | Vinnande bud |
26/2 23:40:35 | 2 | 1.200 kr |
- Tema
27 feb
Grafik
PÃ¥ tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad peter dahl provtryck svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6065 Litografier
2 st, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerade e..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:48